×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  MdM - nowe zasady się sprawdziły Kredyt hipoteczny

  Zaskoczenia nie ma - nowe zasady programu „Mieszkanie dla Młodych”, które obowiązują od początku września tego roku, przełożyły się na ogromne zainteresowanie klientów. Wzięciem cieszą się nawet te mieszkania, które długo czekały na sprzedaż.

  Największy boom jest wyraźnie odczuwalny na rynku wtórnym - a przypomnijmy, że dotychczas tego typu nieruchomości nie były objęte dopłatami. Zainteresowanie kupujących rynkiem pierwotnym również jest spore, ale utrzymuje się na podobnym, stałym poziomie od około półtora roku, czyli od początku projektu „Mieszkanie dla Młodych”.

  Na przykład w Bydgoszczy niektóre nieruchomości z rynku wtórnego, które od pięciu - sześciu miesięcy były wystawione na sprzedaż i do tej pory nie cieszyły się zainteresowaniem, teraz są już sprzedane. To efekt nowych zasad programu Mieszkanie dla Młodych, ale też relatywnie dobrych cen za nieruchomości z rynku wtórnego w zestawianiu z limitami programu MdM. Klienci często szukają mieszkań w kamienicach, wieżowcach, blokach wybudowanych z tzw. wielkiej płyty lub w starszych budynkach z cegły. W tych przypadkach wybór jest spory, ale te nieruchomości szybko znikają z rynku.

  Zgodnie z regulacjami programu MdM, dla Bydgoszczy maksymalna cena dofinansowania do 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej na rynku wtórnym wynosi 3 857,40 zł, a na rynku pierwotnym 4 714,60 zł.

  W gminach sąsiadujących z Bydgoszczą: Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Solec Kujawski, Zławieś Wielka dopłata do 1 metra wynosi na rynku wtórnym 3 511,35 złotych, a na pierwotnym 4 291,65 złotych.

  W pozostałym miejscowościach województwa dopłaty na rynku wtórnym to 3 165,30 złotych, a na pierwotnym 3 868,70 złotych.

   

  Wskaźnik przeliczeniowy - na podstawie którego wyliczane są limity ceny mieszkań, które można kupić w ramach programu MDM – dla Bydgoszczy to 4 286 złotych, dla gmin sąsiadujących 3 901,50 złotych a dla gmin pozostałych 3 517 złotych. *

   

  Najłatwiej pokazać te dane na przekładzie. Załóżmy, że planujemy zakup mieszkania o powierzchni 65 m2, na rynku wtórnym w Bydgoszczy.

   

  Po dokonaniu wyliczeń, dofinansowanie w programie MdM wygląda następująco:

  - dla singla, małżeństwa bez dzieci; dotacja to 21 430 złotych (wskaźnik  4 286 zł. „dopłata MdM do 50 m2”  10% - mnożnik dopłaty dla tej grupy odbiorców)

  - rodziców wychowujących jedno dziecko  to 32 145 złotych (wskaźnik  4 286 zł. „dopłata MdM do 50 m2” 15% - mnożnik dopłaty dla tej grupy odbiorców)

  - rodziców wychowujących dwoje dzieci 42 860 złotych (wskaźnik  4 286 zł. „dopłata MdM do 50 m2” 20% - mnożnik dopłaty dla tej grupy odbiorców)

  - rodziców wychowujących troje i więcej dzieci 83 577 złotych (wskaźnik  4 286 zł. „dopłata MdM do 65 m2”  30% - mnożnik dopłaty dla tej grupy odbiorców) **

   

   

  Kto może skorzystać z programu?

  Jakie warunki musi spełnić kupowana nieruchomość?

  Zapraszam na spotkanie, w celu zapoznania się ze szczegółami programu Mieszkanie dla Młodych.

   

  *Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego www.bgk.pl

  ** Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego www.bgk.pl

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie