×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  MDM - proces otrzymania dotacji Kredyt hipoteczny

  Proces otrzymania dotacji rządowej do mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych (MDM) wygląda podobnie niezależnie od banku. Składa się zarówno z procesów wewnątrzbankowych, jak i etapów niezależnych od banku.

  Proces otrzymania kredytu rozszerzonego o pomoc z programu „Mieszkanie dla Młodych” (Program otrzymania wsparcia rządowego w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi) można podzielić na siedem etapów:

  • weryfikacja (w wybranym banku) na podstawie informacji pochodzących od klienta oraz dokumentacji papierowej, po czym bank wydaje wstępną decyzję
  • przyjęcie wniosku od klienta o dotację przez bank
  • weryfikacja klienta w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego
  • rejestracja wniosku w systemie BGK
  • analiza oraz decyzja w sprawie wniosku w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego
  • podpisanie umowy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku
  • uruchomienie zobowiązania

  Definicje:

  BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego jest to krajowa instytucja rozwoju. Bank jako jedyny w całości należy do Skarbu Państwa. Został powołany na mocy ustawy, która ma wspierać rządowe programy gospodarcze.

  MdM – Mieszkanie dla Młodych - funkcjonujący od 2014 w Polsce rządowy program dotacji do mieszkań, mający na celu pomoc państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Program został powołany Ustawą z dnia 27 września 2013 r.

  1. Weryfikacja na podstawie informacji pochodzących od klienta oraz dokumentacji papierowej:

  Na etapie weryfikacji bank sprawdza:

  - czy klient spełnia warunki by uzyskać dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych (na przykład wiek klienta, posiadanie lokali mieszkalnych)

  - parametry nieruchomości (metraż, cena)

  - parametry kredytu hipotecznego (okres kredytowania)

  2. Decyzja wstępna:

  Na kolejnym etapie bank podejmuje wstępną decyzję dotyczącą rozpoczęcia procesu kredytowania. Po pozytywnej odpowiedzi zaczyna się proces kompletowania dokumentacji.

  3. Złożenie przez klienta w banku wniosku o dotację:

  Klient wypełnia wniosek o dofinansowanie wkładu własnego. Zobowiązany jest również do wypełnienia oświadczenia i zobowiązania nabywcy.

  4. Weryfikacja klienta w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego:

  Konieczne do weryfikacji jest złożenie oświadczenia o zgodzie do przetwarzania danych w BGK. Po wprowadzeniu danych, jeżeli następuje odmowa, klient nie może skorzystać z dofinansowania.

  5. Uwierzytelnienie wniosku w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego:

  Rejestracja wniosku następuje podczas wprowadzenia informacji o kredycie do systemu bankowego. Złożenie zapytania o dotację, sprawdzenie uprawnień oraz rejestracja wniosku muszą być wykonane w ciągu jednego dnia.

  6. Ostateczne sprawdzenie i decyzja w sprawie dotacji:

  Decyzja ostateczna o dofinansowaniu według ustawy musi nastąpić w przeciągu 60 dni. O decyzji BGK informowany jest doradca odpowiedzialny za proces kredytowy w danym banku. W następnej kolejności decyzja o wniosku i przyznanym limicie dofinansowania przekazywana jest klientowi.

  7. Uruchomienie kredytu:

  W momencie, gdy wniosek jest rozpatrzony w sposób pozytywny oraz skompletowane są wszystkie dokumenty, następuje uruchomienie kredytu z dotacją MDM. Dofinansowanie wypłacane jest jako ostatnia transza i trafia bezpośrednio do dewelopera lub instytucji sprzedającej nieruchomość.

   

  W celu otrzymania szczegółowych informacji dotyczących programu MDM zapraszamy na spotkanie z doradcą Open Finance. 

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie