×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Mieszkanie dla Młodych w 2017 roku Kredyt hipoteczny

  Przed wieloma klientami już za chwilę przedostania szansa na skorzystanie z rządowej pomocy przy zakupie pierwszego mieszkania. Dokładnie 2 stycznia ruszają zapisy na rezerwację kwoty dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych.

  I mimo, że worek z pieniędzmi otwiera się równo 2 tycznia to już teraz warto dobrze się do tego przygotować, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, a na pewno długiego oczekiwania w kolejce na wydanie decyzji kredytowej w wybranych bankach.

  Co warto wiedzieć odnośnie tego programu w przedostatniej już odsłonie jego łącznie 5-letniego funkcjonowania?

  • do wykorzystania od początku przyszłego roku będzie tylko druga połowa z puli przeznaczonej na 2017 rok (pierwsza połowa środków została już wyczerpana przez kupujących w połowie lipca bieżącego roku)
  • pozostała zatem dokładnie kwota 373 mln złotych i jakkolwiek wydaje się to dużą sumą, to już po dokonaniu pewnych szacunków okazuje się, że zapewne nie wszystkim uda się skorzystać z tego dofinansowania
  • dzieląc powyższą kwotę przez szacunkową wysokość dopłaty przypadającą na jeden wniosek, okazje się, że pieniędzy wystarczy tylko dla kilkunastu tysięcy chętnych. Zakładając że w Polsce mamy dokładnie 16 województw – łatwo obliczyć że na jedno województwo przypada około tysiąc wniosków z dopłatą MdM. Oczywiście proporcje te rozkładają się nierównomiernie, chociażby z uwagi na fakt, że w niektórych województwach lokali spełniających kryterium MdM jest stosunkowo niewiele, a co za tym idzie – i zainteresowanie tymi dopłatami może być mniejsze.

  Aby zatem mieć pewność, że dopłatę otrzymamy należy koniecznie jeszcze do końca bieżącego roku pamiętać o dwóch rzeczach: 

  • rezerwacji środków z programu MdM można dokonać w oparciu o konkretnie wybraną nieruchomość, a zatem jest już ostatni dzwonek na wybór i zarezerwowanie odpowiedniego lokum. Przy tym nie należy się zrażać sytuacjami, że pierwsza, druga a czasem nawet i trzecia oglądana przez nas nieruchomość została już sprzedana, zanim zdążyliśmy ostatecznie powiedzieć, że jesteśmy na nią zdecydowani. Mieszkania (nieco rzadziej domy), które spełniają kryteria tego programu rozchodzą się w grudniu szybciej niż poranne bułki w lokalnej piekarni.
  • druga rzecz o której musimy pamiętać, mając już zarezerwowaną nieruchomość to skompletowanie całej dokumentacji do końca tego roku, w tym również podpisanie wniosków kredytowych. A wszystko tylko po to, aby 2 stycznia być jednymi z pierwszych, dla których wniosek będzie miał już dokonaną rezerwację dopłaty z programu MdM.

  Co prawda niektóre z banków już rozpoczęły wstępny proces rozpatrywania wniosków kredytowych, ale należy pamiętać, że obejmuje on tylko sprawdzenie zdolności kredytowej i możliwości udzielenia kredytu hipotecznego. Nie należy tego mylić z samą rezerwacją dofinasowania z programu MdM, gdyż ten proces może rozpocząć się dopiero 2 stycznia.

  Prognozy różnych ekspertów są rozbieżne, niektórzy sądzą, że środków wystarczy podobnie jak w poprzedniej odsłonie do połowy marca, niektórzy szacują że skończą się o miesiąc szybciej, natomiast ja byłbym pod tym względem nieco większym pesymistą. Dopłaty z puli na 2017 rok skończą się szybciej niż pierwszy miesiąc nadchodzącego roku!

  Dlatego jeśli nie masz urlopu na 2 stycznia, aby w tym dniu być jedną z pierwszych osób w kolejce przed otwarciem banku – umów się ze swoim zaufanym doradcą kredytowym na złożenie wniosków jeszcze w tym roku. Na jego barkach spocznie wtedy obowiązek dokonania rezerwacji dopłaty dla każdego z wniosków za który odpowiada.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie