I mimo, że worek z pieniędzmi otwiera się równo 2 tycznia to już teraz warto dobrze się do tego przygotować, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, a na pewno długiego oczekiwania w kolejce na wydanie decyzji kredytowej w wybranych bankach.

Co warto wiedzieć odnośnie tego programu w przedostatniej już odsłonie jego łącznie 5-letniego funkcjonowania?

  • do wykorzystania od początku przyszłego roku będzie tylko druga połowa z puli przeznaczonej na 2017 rok (pierwsza połowa środków została już wyczerpana przez kupujących w połowie lipca bieżącego roku)
  • pozostała zatem dokładnie kwota 373 mln złotych i jakkolwiek wydaje się to dużą sumą, to już po dokonaniu pewnych szacunków okazuje się, że zapewne nie wszystkim uda się skorzystać z tego dofinansowania
  • dzieląc powyższą kwotę przez szacunkową wysokość dopłaty przypadającą na jeden wniosek, okazje się, że pieniędzy wystarczy tylko dla kilkunastu tysięcy chętnych. Zakładając że w Polsce mamy dokładnie 16 województw – łatwo obliczyć że na jedno województwo przypada około tysiąc wniosków z dopłatą MdM. Oczywiście proporcje te rozkładają się nierównomiernie, chociażby z uwagi na fakt, że w niektórych województwach lokali spełniających kryterium MdM jest stosunkowo niewiele, a co za tym idzie – i zainteresowanie tymi dopłatami może być mniejsze.

Aby zatem mieć pewność, że dopłatę otrzymamy należy koniecznie jeszcze do końca bieżącego roku pamiętać o dwóch rzeczach: 

  • rezerwacji środków z programu MdM można dokonać w oparciu o konkretnie wybraną nieruchomość, a zatem jest już ostatni dzwonek na wybór i zarezerwowanie odpowiedniego lokum. Przy tym nie należy się zrażać sytuacjami, że pierwsza, druga a czasem nawet i trzecia oglądana przez nas nieruchomość została już sprzedana, zanim zdążyliśmy ostatecznie powiedzieć, że jesteśmy na nią zdecydowani. Mieszkania (nieco rzadziej domy), które spełniają kryteria tego programu rozchodzą się w grudniu szybciej niż poranne bułki w lokalnej piekarni.
  • druga rzecz o której musimy pamiętać, mając już zarezerwowaną nieruchomość to skompletowanie całej dokumentacji do końca tego roku, w tym również podpisanie wniosków kredytowych. A wszystko tylko po to, aby 2 stycznia być jednymi z pierwszych, dla których wniosek będzie miał już dokonaną rezerwację dopłaty z programu MdM.

Co prawda niektóre z banków już rozpoczęły wstępny proces rozpatrywania wniosków kredytowych, ale należy pamiętać, że obejmuje on tylko sprawdzenie zdolności kredytowej i możliwości udzielenia kredytu. Nie należy tego mylić z samą rezerwacją dofinasowania z programu MdM, gdyż ten proces może rozpocząć się dopiero 2 stycznia.

Prognozy różnych ekspertów są rozbieżne, niektórzy sądzą, że środków wystarczy podobnie jak w poprzedniej odsłonie do połowy marca, niektórzy szacują że skończą się o miesiąc szybciej, natomiast ja byłbym pod tym względem nieco większym pesymistą. Dopłaty z puli na 2017 rok skończą się szybciej niż pierwszy miesiąc nadchodzącego roku!

Dlatego jeśli nie masz urlopu na 2 stycznia, aby w tym dniu być jedną z pierwszych osób w kolejce przed otwarciem banku – umów się ze swoim zaufanym doradcą kredytowym na złożenie wniosków jeszcze w tym roku. Na jego barkach spocznie wtedy obowiązek dokonania rezerwacji dopłaty dla każdego z wniosków za który odpowiada.

Marcin Hofman
Ekspert Finansowy
ul. Mielżyńskiego 14
61-725 Poznań
Kontakt z doradcą