×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Mieszkanie Plus Kredyt hipoteczny

  Jeszcze chwila i wspomnieniem pozostanie cieszący się dużą popularnością program „Mieszkanie dla Młodych” a jego następcą będzie coraz głośniej wspominany w mediach program nowego rządu o nazwie „Mieszkanie Plus”.

  Jest on częścią szerszego planu o nazwie Narodowy Program Mieszkaniowy (NPM), w skład którego oprócz programu Mieszkanie Plus wchodzić będzie między innymi:

  • wsparcie gmin w budowie społecznych mieszkań czynszowych lub mieszkań spółdzielczych lokatorskich poprzez dotacje i preferencyjne kredyty udzielane samorządom gminnym;
  • poprawa efektywności energetycznej istniejących już budynków, skutkiem czego ma być zmniejszenia kosztów ich ogrzewania;
  • wprowadzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych (IKM) celem zwiększenia popularności oszczędzania na cele mieszkaniowe. Środki gromadzone na tych kontach będą zwolnione z podatku od zysków kapitałowych natomiast oszczędzający będą dodatkowo nagradzani premią wypłacaną z budżetu państwa. Gromadzone w ten sposób środki można będzie wykorzystać na zakup nieruchomości mieszkalnej, budowę domu lub remont.

  Natomiast całkiem zrozumiale największym zainteresowaniem cieszy się główny punkt NPM, czyli właśnie Mieszkanie Plus.

  Program ten zakłada budowę tanich mieszkań czynszowych na gruntach należących do Skarbu Państwa lub spółek państwowych takich jak np. PKP czy Poczty Polskiej.

  Zakładany koszt budowy nie powinien przekroczyć kwoty 3 000 zł za metr kwadratowy, co faktycznie wydaje się być realne, gdyż znaczącym kosztem w budownictwie komercyjnym jest właśnie zakup gruntu i przygotowanie go pod budowę (uzyskanie stosownych pozwoleń oraz zapewnienie mediów).

  Dwa podstawowe warianty tego programu to wynajem z opcją dojścia do własności oraz sam wynajem. Stawki najmu z założenia mają być niższe niż rynkowe, natomiast póki co podany został przedział stawki, która mieścić ma się między 10 a 20 zł za metr kwadratowy. W opcji z dojściem do własności (w założeniu po 30 latach) stawka ta ma być wyższa o 20%, czyli będzie w granicach 12-24 zł.

  Co ciekawe, najemca w wariancie z wykupem mieszkania będzie mógł w każdej chwili z tej opcji zrezygnować otrzymując wpłacone środki (czyli te dodatkowe 20% ze stawki płaconego czynszu) lub jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej będzie mógł ze zgromadzonych środków opłacać sam najem.

  W tym miejscu należy zaznaczyć, że do podanych powyżej stawek należy doliczyć standardowe koszty utrzymania mieszkania, takie jak woda, ogrzewanie, wywóz śmieci oraz niewykluczone, że również koszty zarządu nieruchomością oraz fundusz remontowy. Czyli faktyczny koszt takiego mieszkania w podstawowej wersji najmu (bez opcji dojścia do własności) może wynieść nawet 25-35 zł/ mkw. Oczywiście w zależności od liczebności rodziny oraz faktycznego zużycia mediów.

  Z założenia o mieszkanie z programu Mieszkanie Plus ubiegać się będzie mógł każdy, czyli zarówno rodziny z dziećmi, rodziny bezdzietne oraz single, natomiast największe szanse, przynajmniej w pierwszej kolejności przypadać będą na tą pierwszą grupę, czyli rodziny z dziećmi. A to za sprawą wstępnie przyjętych kryteriów przydziału mieszkań, wśród których główne to liczba dzieci oraz poziom dochodu w przeliczeniu na osobę.

  Program nabiera rozpędu i wg deklaracji pierwsi najemcy mają się wprowadzić do nowych mieszkań już w 2019 roku. Czas pokaże jaką rolę spełni ten program w polskiej gospodarce i społeczeństwie. Bo jakkolwiek założenia programu są jak najbardziej słuszne (wg danych firmy Deloitte mamy jedną z najgorszych sytuacji mieszkaniowych w Europie ze wskaźnikiem wynoszącym 360 mieszkań na 1 000 mieszkańców) to wiele będzie zależeć od realizacji jego postanowień a także samych najemców. Miejmy nadzieję, że wszyscy lokatorzy tych mieszkań będą o nie dbali tak, jakby to już były ich mieszkania.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie