Kredyt gotówkowy uzyskany z banku może być przeznaczony na dowolny cel. Istotne jest, że w tego rodzaju zobowiązaniach bank nie wymaga deklaracji ani rozliczania się z celów i sposobów eksploatacji uzyskanych środków. Pieniądze można więc przeznaczyć na remont w domu, naprawę auta czy też wymarzone wakacje.

Pożyczka gotówkowa czy kredyt

Jeśli u klienta pojawia się zapotrzebowanie na dodatkowe środki w budżecie, pojawia się pytanie co wybrać – kredyt gotówkowy czy pożyczkę. Jedna i druga forma finansowania może być przeznaczona na dowolne cele. Różnica między tymi produktami często polega na kosztach, które trzeba ponieść, by oddać pożyczone pieniądze.

Pożyczka gotówkowa

Najistotniejszą cechą pożyczki gotówkowej jest to, że udzielić jej może każdy, nawet osoba fizyczna. Dostęp do takiego rodzaju zadłużenia jest stosunkowo łatwy i podczas procesu zaciągania takiej pomocy finansowej nie występuje pełna weryfikacja klienta. Często zdarza się również, że pożyczka gotówkowa jest droższa od innych form kredytowania dostępnych na rynku. Koszty takiego rozwiązania mogą się wahać od 0% do nawet 300% rzeczywistej realnej stopy oprocentowania kredytu.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy w przeciwieństwie do pożyczki może być udzielony tylko przez instytucję bankową. Takie rozwiązanie można uzyskać po przedstawieniu konkretnych dokumentów, takich jak zaświadczenie o dochodach czy potwierdzenie zatrudnienia (zależy od wymagań danego banku). Podczas procesu uzyskania takiego finansowania występuje pełna weryfikacja zdolności kredytowej klienta. Produkty tego typu w lipcu 2016 roku oprocentowane są między 8 a 20%. Występuje również odmiana kredytu gotówkowego na cel sprecyzowany. Najlepszym przykładem takiego rodzaju zobowiązania jest kredyt samochodowy.

Kredyt sprecyzowany

Zobowiązanie sprecyzowane różni się od zwykłego kredytu tym, że cel, na który muszą zostać przeznaczone pieniądze jest z góry określony.

Przykład: kredyt samochodowy będzie wypłacony tylko wtedy, jeśli podczas procesu weryfikacyjnego zostanie przedstawiony konkretny egzemplarz samochodu, który ma zostać sfinansowany dzięki pieniądzom z banku. W lipcu 2016 roku oprocentowanie takich produktów waha się od 4 do 10%. Istotną kwestią jest również to, że dany przedmiot zakupu musi spełnić warunki banku (wiek przedmiotu, kwota zakupu).

Piotr Hulaj
Starszy Doradca Finansowy
ul. Focha 18
85-070 Bydgoszcz
Kontakt z doradcą