×
  Anna Krzyżewska

  Anna Krzyżewska / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Na czym polega konsolidacja zobowiązań Lokata bankowa

  Konsolidacja to połączenie kilku zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno. Co ważne, połączyć możemy nie tylko zaciągnięte wcześniej kredyty, ale również inne rodzaje zobowiązań –kredyt gotówkowy, zadłużenie limitu na koncie czy kartę kredytową.

  W ten sposób pozbywamy się kłopotu spłacania kilku zobowiązań w różnych bankach i opłacanych w różnych terminach. Konsolidacja może objąć także większe zobowiązania, czyli kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny. Dzięki konsolidacji kredytów, których spłacanie było kosztowne i czasochłonne, budżet domowy niewątpliwie zostanie zreperowany.
  Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i kiedy konsolidacja kredytów okaże się pomocna?

  O kredyt konsolidacyjny pytają najczęściej klienci, których przerasta ilość posiadanych zobowiązań i wysokość płaconych rat. Pierwszym pozytywnym aspektem konsolidacji jest obniżenie poziomu miesięcznych wydatków z tytułu płaconych rat. Konsolidacja daje taką możliwość poprzez wydłużenie okresu spłaty bądź przeniesienie zobowiązań do innego banku, który oferuje lepsze warunki finansowe. Dodatkowo, konsolidacja znacznie ułatwia pozbycie się długu w postaci karty kredytowej czy debetu na rachunku – czyli takich zobowiązań, które nie mają charakteru ratalnego, a często ograniczają się do minimalnej spłaty zadłużenia bądź odsetek od istniejącego długu.

  Kolejnym powodem, dla którego klienci decydują się na konsolidację zaciągniętych zobowiązań, jest poprawa warunków cenowych spłacanych kredytów. Zwykle droższy jest kredyt w rachunku czy karta kredytowa, ale także zwykłe kredyty gotówkowe z dodatkowymi ubezpieczeniami. Oferty kredytów konsolidacyjnych często mają lepsze warunki od takiego samego kredytu udzielanego na dowolny cel. Dzieje się tak, ponieważ konsolidując zobowiązanie, bank nie udziela niejako nowego kredytu nieznanemu klientowi, a jedynie przejmuje istniejący dług klienta z innego banku. Wiarygodność takiego klienta była już raz zbadana, a instytucja finansowa znając historię spłaty kredytów jest w stanie dużo lepiej określić wiarygodność klienta. Terminowa spłata posiadanych kredytów jest więc szansą na otrzymanie lepszych warunków kredytowych w przyszłości. Kredyty konsolidacyjne mogą mieć obniżoną prowizję za udzielenie kredytu, czasem nawet całkowity jej brak i preferencyjne warunki oprocentowania.

  Trzecim powodem, dość prozaicznym, jest ułatwienie sobie zarządzania posiadanymi zobowiązaniami. Dużo łatwiej jest opłacić i zapamiętać wysokość czy termin płatności jednej raty, płatnej w jednym banku niż kilka różnych, płatnych w różnych terminach i różnych instytucjach. Aby skorzystać z konsolidacji, często wystarczy mieć jeden kredyt. Banki zwykle określają maksymalną ilość konsolidowanych zobowiązań, a nie minimalną. Instytucje finansowe wymagają również, aby spłacany kredyt miał określoną historię spłaty, najczęściej są to minimum trzy zapłacone raty. Dodatkowo bank, w którym zdecydujemy się skonsolidować zaciągnięte zobowiązania, może zaproponować nam „extra” gotówkę na preferencyjnych warunkach cenowych. Jej wielkość jest indywidualnie określona przepisami banku i limitowana wyliczoną zdolnością kredytową klienta.

  Przed skorzystaniem z oferty kredytu konsolidacyjnego, warto porównać całkowity koszt kredytu zaciąganego z kosztami obecnie posiadanych zobowiązań. Pamiętajmy, że takie rozwiązanie ma przynieść nam korzyści – finansowo taki zabieg będzie opłacalny, gdy koszty kredytu konsolidacyjnego będą na niższym poziomie. Oczywiście, powyższe założenie nie będzie dotyczyło sytuacji, w której konsolidacja kredytów zaciągana jest z powodu chęci obniżenia wysokości płaconych miesięcznych obciążeń, czyli w sytuacji, w której klient przestaje sobie radzić z ich obsługą.

  Ekspert Finansowy

  Anna Krzyżewska
  Ekspert Finansowy
  ul. Wojska Polskiego 3A
  11-400 Kętrzyn

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie