×
  Anna Krzyżewska

  Anna Krzyżewska / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  O zdolności kredytowej Kredyt hipoteczny

  Jednym z głównych kryteriów, jakie należy spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny jest posiadanie zdolności kredytowej. Oznacza to tyle, że należy wykazać się odpowiednim dochodem, który daje bankowi gwarancję spłaty zaciągniętego kredytu.

   Co wpływa na zdolność kredytową?

  Na naszą zdolność kredytową ma wpływ wiele czynników. Podstawowym, poza wysokością osiąganego dochodu, jest liczba osób w gospodarstwie domowym, czyli rodzinie, która stara się o kredyt hipoteczny. Banki szacują minimalne koszty utrzymania na 1 osobę i tak przykładowo dla 3-osobowej rodziny średni miesięczny koszt utrzymania - zdaniem banków - to kwota przeciętnie 2 500 zł. Od dochodu, jaki osiągają wnioskujący o kredyt, bank „odejmie” także wszystkie posiadane zobowiązania. Zobowiązaniem takim jest nie tylko rata płaconego kredytu, ale wszelkie zakupy towarów na raty (np. za samochód, nowy telewizor), a także limity na koncie i kartach kredytowych, nawet, jeśli nie są wykorzystywane. Wysokość płaconych zobowiązań jest ustalana w oparciu o oświadczenie klienta, ale też jest weryfikowana dodatkowo przez bank w raportach Biura Informacji Kredytowej. Co więcej oświadczenie to jest uzupełniane analizą rachunku osobistego klienta, z którego - poza ratami - klient opłaca np. alimenty czy tytuły egzekucyjne. Co dość istotne, na zdolność kredytową wpływ mają również udzielone poręczenia i to w pełnym stopniu, czyli rata poręczanego kredytu w pełni obciąża zdolność kredytową poręczyciela.

  Jak ją poprawić?

  Oczywiście najprostszym – teoretycznie - ale często najtrudniejszym w praktyce sposobem zwiększenia zdolności kredytowej, jest wzrost dochodu. Nie zawsze klient ma jednak na to wpływ. Może natomiast mieć wpływ na swoje posiadane zobowiązania i jeśli ma taką możliwość, zamknąć niewykorzystane limity na kartach i na koncie. Gdy liczba zobowiązań jest większa, jest opcja zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, łączącego wszystkie kredyty w jeden, zazwyczaj z niższą ratą. Zdarza się, że obniżenie płaconych rat o 200 zł może podnieść zdolność kredytową klienta nawet o kilkadziesiąt tysięcy!

  Czy każdy bank ma takie same wymagania?

  Każdy z banków stosuje własny system liczenia zdolności kredytowej. Jeśli zatem w jednym banku usłyszymy informację o jej braku, nie oznacza to wcale, że każdy inny bank odmówi udzielenia kredytu. Warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który bezpłatnie przeanalizuje zdolność kredytową oraz podpowie, w jaki sposób można ją poprawić i wybrać najlepszą ofertę.

  Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zdolności kredytowej i samego kredytu hipotecznego przedstawi Państwu doradca podczas bezpłatnego spotkania, na które można się umówić telefonicznie pod numerem 801 600 200 lub online.

  Ekspert Finansowy

  Anna Krzyżewska
  Ekspert Finansowy
  ul. Wojska Polskiego 3A
  11-400 Kętrzyn

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie