×
  Łukasz Kurek

  Łukasz Kurek / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Pieniądze na upragnione wakacje Lokata bankowa

  Każdy z nas nie raz zastanawiał się jak odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje nie korzystając ze wsparcia finansowego jak np. kredyt gotówkowy. Cykliczne i sumienne odkładanie pieniędzy naprawdę nie jest trudne – wystarczy systematyczność.

  Rynek finansowy oferuje nam wachlarz produktów oszczędnościowych – dostępne są rachunki bankowe, lokaty i fundusze inwestycyjne. 
  Co będzie dla nas lepsze? Co wybrać nie znając rynku finansowego ani produktów oferowanych przez instytucje finansowe? 
  Statystyki pokazują, że nie oszczędzamy regularnie – obecnie jest to jedynie ok. 8% Polaków.

  Wpływ na taki wynik na pewno mają niskie stopy procentowe oferowane przez instytucje finansowe dostępne na polskim rynku. Lepiej jednak regularnie odkładać pieniądze i mieć przygotowaną odpowiednią kwotę do wykorzystania w przysłowiowej „czarnej godzinie”.

  Przykładowo – średnia kwota wydawana na wakacje to blisko 4 000 zł. Planując wakacje z dwunastomiesięcznym wyprzedzeniem, musimy odkładać 335 zł miesięcznie na rachunek oszczędnościowy – zakładamy 1,5% w skali roku. Po dwunastu miesiącach uzbieramy 4047.75 zł, a dzięki temu „zarobiliśmy” blisko 28 zł. Efekt procentu składowego nie wygląda w tym przypadku imponująco, ponieważ jest to krótki okres i niskie oprocentowanie.

  Gdybyśmy jednak chcieli wziąć np. pożyczkę na takie wakacje, to po roku, koszt odsetkowy wyniesie blisko 470 zł.

  Wszystko zależy od tego ile chcemy odłożyć pieniędzy i w jakim okresie chcemy rozłożyć naszą inwestycję. Każdy z nas ma inne potrzeby i możliwości odkładania wolnych środków na koncie bankowym. Jeśli chcemy być systematyczni i odkładać kwotę co miesiąc, mamy dwie możliwości – konto oszczędnościowe lub fundusz rynku pieniężnego. Lokata bankowa nie będzie w tym przypadku dobrą decyzją – chyba, że będziemy kontrolować jej zakończenie lub założymy lokatę tylko na miesiąc. Będzie to jednak niskie oprocentowanie – 1,8% w skali roku.

  Przykładowo – coraz częściej Klienci decydują się na inwestycję w fundusz rynku pieniężnego. Są to bezpieczne i krótkoterminowe papiery wartościowe – bony skarbowe, obligacje czy bony komercyjne. To jedne z najbardziej bezpiecznych funduszy inwestycyjnych i są idealną alternatywą dla rachunków oszczędnościowych oraz lokat bankowych.

  Formalności nie są złożone, a na funduszu możemy zarobić znacznie więcej niż na rachunku oszczędnościowym – fundusz ma większy potencjał zysku i co ważne nie ponosimy żadnych kosztów wstępnych. 

  Pamiętajmy, że zarówno rachunek oszczędnościowy, jak i fundusz, są elastyczne – możemy wpłacać i wypłacać pieniądze kiedy tylko chcemy. Jeśli zmienią się plany Klienta, zebraną kwotę może przeznaczyć na zupełnie coś innego niż wymarzone wcześniej wakacje. Przytaczając kilka możliwości regularnego oszczędzania, pokazuję, że nie jest to trudne. 

   

   

   

  Ekspert Finansowy

  Łukasz Kurek
  Ekspert Finansowy
  UL.Złota (wejście od Emilii Plater) 59
  00-120 Warszawa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie