×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  Popularność programu MdM Kredyt hipoteczny

  O MDMie rozmawiamy często, bo korzyści są wymierne, a kredyt z dofinansowaniem jest atrakcyjniejszy. Zainteresowanie programem wciąż jest bardzo duże. Jego popularność mogę zobrazować na przykładzie współpracy z moimi Klientami.

  Od momentu startu MDM w styczniu 2014 roku, do września 2015 roku, czyli w okresie, gdy program swoim zasięgiem obejmował tylko transakcje kupna na rynku pierwotnym, na 10 składanych wniosków kredytowych 1 dotyczył MDM. Z kolei od września 2015 roku, gdy dotacją rządową został objęty także rynek wtórny proporcje zmieniły się diametralnie: na 10 wniosków 8 dotyczy MDM.

  Ostatnio najczęściej jestem pytany o to, jak długo jeszcze będzie działał program MDM i czy dla wszystkich zainteresowanych wystarczy środków na dofinansowanie.

  Dofinansowanie z programu pokrywa wymagany przez banki wkład własny, niekiedy nawet w całości, między innymi dlatego program cieszy się taką popularnością.

  MDM, zgodnie z tym, co założył ustawodawca, będzie funkcjonował do końca 2018 roku. Najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Kwota maksymalnego limitu środków przeznaczonych w budżecie na 2016 rok wynosi 730.000 zł i według stanu na 29.02.2016 r. została wykorzystana w 77,39%. Łatwo przewidzieć, że środków zabraknie najprawdopodobniej już w marcu lub na początku kwietnia tego roku. Na dzień 9.03.2016 r. środki pozostałe do wykorzystania wynosiły 12%.

  Po opublikowaniu informacji o wykorzystaniu całości środków na 2016 rok, banki zaprzestaną przyjmowania wniosków, które będą miały termin wypłaty dofinansowania na ten rok. Nadal będą przyjmowane wnioski z terminem wypłaty na lata kolejne, ale tylko do momentu, gdy nie zostanie przekroczony poziom 50% limitów do wykorzystania, zapisanych w ustawie na te lata.

  Kwestie te regulują przepisy art. 37 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Dlatego nadal będzie można składać wnioski o dofinansowanie, gdy np. inwestycja budowana przez dewelopera zostanie zakończona w 2017 lub 2018 roku.

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie