„Rodzina 500+” to program, dzięki któremu według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodatkowe środki uzyska około 2,7 miliona rodzin w Polsce. Łącznie w 2016 roku takie wsparcie otrzyma około 3,7 miliona dzieci, co tylko w tym roku przekłada się na około 17 miliardów złotych dodatkowych pieniędzy trafiających do obrotu.

Dodatkowe środki można wykorzystać na kilka sposobów, takich jak: nadpłata obecnych zobowiązań kredytowych, bieżące wydatki na potrzeby dzieci, zaciąganie nowych zobowiązań kredytowych, budowanie kapitału (oszczędności) na rzecz dzieci. Ważne jest, by dokładnie przeanalizować obecną potrzebę i środki wykorzystać racjonalnie, ponieważ przyszłość programu 500+ nie jest pewna.

  • Nadpłata obecnych zobowiązań

Dodatkowe środki w wysokości 500 złotych można przeznaczyć na nadpłatę zobowiązań, które obecnie klient posiada. Daje to możliwość szybszej spłaty kredytów, dzięki czemu zostaną poprawione stabilizacja i pewność finansowa rodziny.

  • Bieżące wydatki

Regularny zastrzyk gotówki można przeznaczyć również na bieżące wydatki, takie jak nowa kurtka dla dziecka, przybory szkolne oraz finansowanie wycieczek szkolnych.

  • Zaciąganie nowych zobowiązań kredytowych

Kolejną możliwością, którą daje nam dodatkowy, regularny wpływ 500 złotych, jest możliwość zaciągania dodatkowych kredytów. W niektórych bankach ta kwota wliczana jest do zdolności kredytowej, dzięki czemu możliwe staje się zaciąganie wyższych zobowiązań czy limitów kredytowych. Przed podjęciem decyzji co do nowego kredytu, który można spłacać za pomocą programu rządowego, należy jednak wziąć pod uwagę, że ten program został uchwalony obecnie na cztery lata. Nie wiadomo, czy zostanie kontynuowany. Dodatkowe pieniądze mogą przestać wpływać na konto, a rata kredytu dalej pozostanie.

  • Budowanie kapitału (oszczędzanie)

Gdy klient nie posiada żadnych oszczędności, a dotyczy to około 60 procent ludzi w Polsce ("Diagnoza Społeczna 2013"), warto zastanowić się nad przeznaczeniem tych dodatkowych środków na budowanie kapitału dla dziecka. Odłożenie pieniędzy na tak zwaną czarną godzinę, czy wreszcie na lepszy start w dorosłość dziecka. Przy regularnym odkładaniu pełnej kwoty przez okres 18 lat (do takiego wieku dziecka przysługuje świadczenie) można uzyskać kwotę 108000 złotych, co daje kwotę pozwalającą na rozpoczęcie studiów w obcym mieście czy początek „dorosłego” życia. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie 500+? Zapraszamy na spotkanie z doradcą Open Finance.

Anna Krzyżewska
Doradca finansowy
ul. Wojska Polskiego 3A
11-400 Kętrzyn
Kontakt z doradcą