×
  Kamil Biernat

  Kamil Biernat / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Sześć żelaznych zasad inwestowania

  Inwestowanie pieniędzy w rynek kapitałowy zawsze wiąże się z ryzykiem. Niezależnie od tego czy inwestujemy w fundusze inwestycyjne czy akcje. Jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad pozwalających ograniczyć ryzyko straty.

  1. Określ horyzont inwestycyjny

  Jest to element kluczowy przy doborze funduszy inwestycyjnych. Jeśli środki które chcesz zainwestować będą Ci potrzebne w czasie od kilku miesięcy do 2 lat lepiej wybrać fundusze z niższym ryzykiem inwestycyjnym np. fundusze obligacji. W inwestowaniu w dłuższym horyzoncie czasowym lepiej sprawdzają się fundusze akcji obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym. Im jest on dłuższy tym większa szansa na osiągnięcie zysku lub zniwelowaniu ewentualnej starty.

  2. Dywersyfikacja

  Stara zasada mówi aby nie pakować wszystkich jajek do jednego koszyka. Fundusze inwestycyjne posiadają dywersyfikacje same w sobie ponieważ każdy z nich inwestuje w dziesiątki różnych akcji. Inwestowanie w kilka funduszy o innych benchmarkach (czyli kiedy jeden fundusz inwestuje np. w sektor bankowy a inny w surowcowy) pozwala nam ograniczyć ryzyko ewentualnej starty. W takiej sytuacji pięcioprocentowa stara na jednym funduszu nie musi wcale oznaczać starty na całym portfelu.

  3. Nie inwestuj wszystkich oszczędności

  Warto podejść do tematu zdrowo rozsądkowo i zainwestować tylko takie środki których utrata nie będzie dla nas tragedią. Tego rodzaju podejście pozwoli łatwo podejmować decyzje inwestycyjne oraz spać w nocy spokojnie.

  4. Nie panikuj

  Strach, a co za tym idzie emocje z nim związane nigdy nie były i nie będą dobrym doradcą. Jeśli zakupiony fundusz przynosi stratę trzeba wiedzieć iż sprzedając go w tej chwili realizujemy stratę. Dlatego czasem warto wyłączyć emocje i wstrzymać się ze sprzedażą czekając na odpowiedni moment.

  5. Kup tanio, sprzedaj drogo

  Podstawowa zasada inwestowania odnosząca się nie tylko do rynku kapitałowego. Każda starta danego funduszu to potencjalna okazja inwestycyjna. Należy jednak pamiętać iż w przypadku funduszy nabycie następuje z około dwu dniowym opóźnieniem.

  6. Inwestuj tylko w to co rozumiesz

  Przed zakupem danego funduszu warto sprawdzić w jaki sektor inwestują oraz racjonalnie ocenić sytuację danych branż. Wiedza i ocena koniunktury pozwoli Ci się utwierdzić w swojej decyzji. Nie jest to jednak takie proste przynajmniej na początku. Dlatego w momencie stawiania pierwszych kroków warto skonsultować to z doświadczonym doradcą finansowym.

  Ekspert Finansowy

  Kamil Biernat
  Ekspert Finansowy
  Al. Jerozolimskie 56c
  00-803 Warszawa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie