×
  Mateusz Dyrda

  Mateusz Dyrda / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  Twoja inwestycja: lokal użytkowy Lokata bankowa

  Niska rentowność lokat oraz niska rentowność najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym (zazwyczaj jest to 3-4% rocznie) sprawia, że coraz więcej klientów inwestuje w zakup lokali użytkowych na wynajem. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wyższą stopą zwrotu oraz dłuższymi - a co za tym idzie stabilniejszymi - umowami najmu.

  Po pierwsze kredyt na zakup lokalu użytkowego może być zaciągnięty zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę. W praktyce oznacza to, że aby sfinansować tego typu nieruchomość nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Dodatkowo, w przypadku kredytu na firmę można zaciągnąć go również na nowopowstałą działalność gospodarczą i to już od pierwszego dnia jej prowadzenia.

  Jeżeli rozważamy zakup nieruchomości na osobę fizyczną należy pamiętać, że nie każdy bank finansuje zakup lokali użytkowych. Dysponować musimy minimum 10-20% wkładem własnym, a maksymalny okres finansowania to 25 lat.

  Nieco inaczej jest w przypadku kredytu na firmę. W tym przypadku – choć z dodatkowym ubezpieczeniem - możemy sfinansować nawet 100% wartości nieruchomości (czyli bez wkładu własnego), a maksymalny okres finasowania to, w zależności od banku, 15-20 lat.

  Oczywiście zarówno w przypadku kredytu na osobę fizyczną, jak i na firmę, jesteśmy w stanie „obejść” wymóg posiadania wkładu własnego, zabezpieczając się na dodatkowej nieruchomości. Kolejna kwestia to sposób podejścia do zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na osobę fizyczną, do oceny naszej zdolności kredytowej bank może uwzględnić nie tylko nasze aktualne dochody (np. z pracy zarobkowej), ale również przyszłe przychody z najmu nabywanej nieruchomości. To z pewnością wpłynie na zwiększenie zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na firmę, do oceny zdolności kredytowej bank może dodatkowo uwzględnić dochód z biznesplanu realizowanego przedsięwzięcia.

  Ciekawą propozycją dla osób, które chcą zainwestować w zakup nieruchomości o charakterze użytkowym są apartamenty typu Condohotel czyli apartamenty na wynajem w obiektach hotelowych. Konstrukcja produktu jest bardzo prosta – my kupujemy apartament hotelowy,
  a deweloper wynajmuje go w naszym imieniu, oferując stałą stopę zwrotu z inwestycji. Zazwyczaj jest to 7-8% rocznie, a umowy poopisywane są na okres 10 lat.

  Zasady finansowania tego typu nieruchomości są na ogół analogiczne jak w przypadku lokali użytkowych. Jednak część banków ma dodatkowe wymagania jak np. konieczność wyposażenia lokalu w kuchnię czy finansowanie lokali wyłącznie objętych niższym, 8% VAT-em. Zaciągając kredyt na zakup lokalu użytkowego należny również pamiętać, że oprocentowanie takie kredytu jest zazwyczaj wyższe o około 2 punktów procentowych, niż w przypadku kredytów na lokale mieszkalne. Należy zatem dokładnie przeanalizować rentowność naszej inwestycji oraz nasze  możliwości finansowe. 

  Ekspert Finansowy

  Mateusz Dyrda
  Ekspert Finansowy
  ul. Złota (wejście od Emilii Plater) 59
  00-120 Warszawa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie