Po pierwsze kredyt na zakup lokalu użytkowego może być zaciągnięty zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę. W praktyce oznacza to, że aby sfinansować tego typu nieruchomość nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Dodatkowo, w przypadku kredytu na firmę można zaciągnąć go również na nowopowstałą działalność gospodarczą i to już od pierwszego dnia jej prowadzenia.

Jeżeli rozważamy zakup nieruchomości na osobę fizyczną należy pamiętać, że nie każdy bank finansuje zakup lokali użytkowych. Dysponować musimy minimum 10-20% wkładem własnym, a maksymalny okres finansowania to 25 lat.

Nieco inaczej jest w przypadku kredytu na firmę. W tym przypadku – choć z dodatkowym ubezpieczeniem - możemy sfinansować nawet 100% wartości nieruchomości (czyli bez wkładu własnego), a maksymalny okres finasowania to, w zależności od banku, 15-20 lat.

Oczywiście zarówno w przypadku kredytu na osobę fizyczną, jak i na firmę, jesteśmy w stanie „obejść” wymóg posiadania wkładu własnego, zabezpieczając się na dodatkowej nieruchomości. Kolejna kwestia to sposób podejścia do zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na osobę fizyczną, do oceny naszej zdolności kredytowej bank może uwzględnić nie tylko nasze aktualne dochody (np. z pracy zarobkowej), ale również przyszłe przychody z najmu nabywanej nieruchomości. To z pewnością wpłynie na zwiększenie zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na firmę, do oceny zdolności kredytowej bank może dodatkowo uwzględnić dochód z biznesplanu realizowanego przedsięwzięcia.

Ciekawą propozycją dla osób, które chcą zainwestować w zakup nieruchomości o charakterze użytkowym są apartamenty typu Condohotel czyli apartamenty na wynajem w obiektach hotelowych. Konstrukcja produktu jest bardzo prosta – my kupujemy apartament hotelowy,
a deweloper wynajmuje go w naszym imieniu, oferując stałą stopę zwrotu z inwestycji. Zazwyczaj jest to 7-8% rocznie, a umowy poopisywane są na okres 10 lat.

Zasady finansowania tego typu nieruchomości są na ogół analogiczne jak w przypadku lokali użytkowych. Jednak część banków ma dodatkowe wymagania jak np. konieczność wyposażenia lokalu w kuchnię czy finansowanie lokali wyłącznie objętych niższym, 8% VAT-em. Zaciągając kredyt na zakup lokalu użytkowego należny również pamiętać, że oprocentowanie takie kredytu jest zazwyczaj wyższe o około 2 punktów procentowych, niż w przypadku kredytów na lokale mieszkalne. Należy zatem dokładnie przeanalizować rentowność naszej inwestycji oraz nasze  możliwości finansowe. 

Mateusz Dyrda
Ekspert
ul. Złota 59
02-137 Warszawa
Kontakt z doradcą