×
  Piotr Hulaj

  Piotr Hulaj / Starszy Ekspert Finansowy Starszy Ekspert Finansowy

  Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego Kredyt hipoteczny

  Kredyt hipoteczny zazwyczaj bierze się w wysokiej kwocie i nawet na kilkadziesiąt lat. Oprócz zbadania twojej zdolności kredytowej, bank musi się dodatkowo zabezpieczyć.

  Większość z nas nie posiada wystarczających pieniędzy, aby sfinansować zakup mieszkania czy domu. Jedynym wyjściem jest często zaciągnięcie kredytu w banku. Zobowiązanie zaciągasz zazwyczaj na kilkadziesiąt tysięcy i spłacasz je przez wiele lat. Logiczne jest, że zanim bank wyda decyzję kredytową, to musi wiedzieć, czy będziesz w stanie spłacać kredyt hipoteczny. Dlatego wnikliwie bada twoją zdolność kredytową, ale także zabezpiecza się na wypadek, gdybyś miał problemy ze spłatą. Taką funkcję spełnia właśnie ubezpieczenie. Niektóre z nich są obligatoryjne, czyli jeśli ich nie wykupisz, to nie dostaniesz kredytu. Są także ubezpieczenia dobrowolne, z których skorzystanie jest tylko twoją decyzją.

  Jakie ubezpieczenia trzeba wykupić przy kredycie hipotecznym?

  Ubezpieczenie pomostowe – jest to forma zabezpieczenia spłaty kredytu w okresie między wypłatą środków na zakup mieszkania a formalnym ustanowieniem hipoteki na daną nieruchomość. W przypadku tego ubezpieczenia nie masz możliwości wyboru oferty wśród towarzystw. Po prostu bank dolicza ci daną kwotę do kredytu . Ubezpieczenie to musisz przez okres od trzech do kilkunastu miesięcy. Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego (od dewelopera), to proces się wydłuża.

  Ubezpieczenie nieruchomości – jest to zabezpieczenie przedmiotu, na który zaciągasz kredyt (domu, mieszkania). Musisz wykupić ubezpieczenie z cesją na bank. Oznacza to, że gdy nieruchomości „coś się stanie” (np. w wyniku powodzi, pożaru), to nie dostajesz odszkodowania ty, tylko bank. W tym przypadku możesz sam wybrać ofertę ubezpieczenia. Możesz skorzystać z propozycji banku lub przedstawić swoją polisę. W większości przypadków własne ubezpieczenie nie ma wpływu na warunki kredytowe.

  Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – banki, kredytując zakup nieruchomości, udzielają środków w wysokości około 80% wartości mieszkania czy domu. Brakujące 20% musisz pokryć wkładem własnym. W momencie, gdy nie masz na to pieniędzy, jest możliwość zabezpieczenia tego braku, czyli bank udzieli ci kredytu w wyższej kwocie. Takie ubezpieczenie musisz płacić do momentu, kiedy spłacisz tyle kredytu, ile wynosi 80% wartości nieruchomości.

  Jakie ubezpieczenie możesz wykupić przy kredycie hipotecznym?

  Ubezpieczenie na życie umożliwia spłatę kredytu hipotecznego w momencie twojej śmierci jako kredytobiorcy. Jest ono dobrowolne, ale jeśli się na nie zdecydujesz, to musisz je wykupić z cesją na bank. W momencie twojej śmierci, to on otrzymuje całą sumę ubezpieczenia (równowartość kredytu) i kredyt zostaje zamknięty. Jeśli nie wykupisz takiej polisy, to problem spłaty kredytu spadnie na twoją rodzinę. Warto wiedzieć, że wykupienie polisy na życie może sprawić, że bank zaoferuje ci korzystniejsze warunki kredytu (np. niższą prowizję).

  Ekspert Finansowy

  Piotr Hulaj
  Starszy Ekspert Finansowy
  ul. Focha 18
  85-070 Bydgoszcz

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie