×
  Anna Krzyżewska

  Anna Krzyżewska / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  W co inwestować pieniądze Lokata bankowa

  Nasze zyski są uzależnione od rodzaju inwestycji na którą się zdecydujemy. Jednak zazwyczaj im więcej chcemy zarobić, tym wyższe ryzyko musimy ponieść.

  W co inwestować pieniądze, aby zyskać?

  Nie ma sensu trzymać wszystkich pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie, bo nie zarobimy na nich zbyt wiele. Inwestując pieniądze na giełdzie lub w funduszach mamy szansę na wysokie zyski, jednak ponosimy ryzyko i może się okazać, że na efekty naszej inwestycji będziemy musieli poczekać nawet kilka lat.

  Fundusze inwestycyjne oraz giełda, to jedne z najpopularniejszych sposobów inwestowania. Są one dostępne praktycznie dla każdego, ponieważ na start wystarczy nam zaledwie kilkaset złotych. Musimy przy tym pamiętać, że nie możemy inwestować wszystkich naszych oszczędności, ponieważ te metody zazwyczaj wiążą się z ryzykiem utraty przynajmniej części kapitału.

  W pierwszej kolejności powinniśmy stworzyć sobie finansową poduszkę bezpieczeństwa. W tym celu np. lokatę lub konto oszczędnościowe powinniśmy wpłacić pieniądze, które pozwolą nam przetrwać przynajmniej kilka miesięcy w sytuacji, gdy stracimy źródło dochodów. Zarobimy w ten sposób 2% - 3% w skali roku, ale w tym przypadku zyski nie są najważniejsze. Te pieniądze nie muszą zarabiać, tylko stanowić nasze zabezpieczenie. Dopiero nadwyżki środków możemy inwestować.

  Fundusze inwestycyjne

  Decydując się na inwestycję w fundusze mamy do wyboru szereg rozwiązań różniących się od siebie strategią. Najlepszy, z relatywnie bezpiecznych funduszy obligacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozwolił zarobić 3,5% . Na najbardziej rentownym funduszu akcyjnym zarobilibyśmy w tym czasie ponad 25%.

  W każdym przypadku musimy pamiętać, że fundusze nie gwarantują nam osiągnięcia określonych zysków, ani nie zapewniają gwarancji wpłaconego kapitału. Dla przykładu: na najgorszym funduszu obligacji stracilibyśmy w ciągu roku 1,7% , a na akcyjnym prawie 17%.

  Im wyższych zysków oczekujemy, tym większe jest też ryzyko związane ze spadkiem wartości jednostek uczestnictwa. Oznacza to, że funduszy nie możemy traktować jako inwestycji krótkoterminowej. Może się okazać, że zyski osiągniemy dopiero w perspektywie kilku lat. Trzeba przy tym pamiętać, że spadek wartości jednostek naszego funduszu nie oznacza dla nas od razu straty. Z dużym prawdopodobieństwem osiągniemy zyski, ale będziemy musieli na nie dłużej poczekać. Na przykład, jeśli na początku roku zainwestowaliśmy w jeden z funduszy akcyjnych, to kończąc inwestycje po 6 miesiącach bylibyśmy stratni około 5%. Jeśli nie wypłaciliśmy pieniędzy, to dziś na rachunku jest więcej niż wpłaciliśmy i mamy szansę na dalsze wzrosty.

  Zakup akcji

  W przypadku funduszy wynik naszej inwestycji jest uzależniony przede wszystkim od decyzji osób zarządzających funduszem. To oni dobierają instrumenty finansowe, które będą wchodziły w skąd portfela funduszu. Jeśli chcemy sami o tym decydować, to możemy zainwestować bezpośrednio w akcje.

  Na warszawskiej giełdzie są notowane akcje bisko 500 spółek, które w zeszłym roku przyniosły średnio ponad 6% zysku. Mamy spore możliwości wyboru, jednak trzeba się dobrze przygotować się do podjęcia decyzji. Trafiony zakup mógł nam przynieść w 2015 roku ponad 200% zysku. Zła decyzja kosztować nas mogła utratę prawie całego kapitału.

  Inwestycja na giełdzie może trwać bardzo krótko. Zdarza się, że jesteśmy zadowoleni z wyników i kończymy ją zaledwie po kilki dniach. Może się, jednak zdążyć, że notowania wybranej przez nas spółki będą spadać. W takim przypadku na zyski możemy poczekać nawet kilka lat.

  Ekspert Finansowy

  Anna Krzyżewska
  Ekspert Finansowy
  ul. Wojska Polskiego 3A
  11-400 Kętrzyn

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie