×
  Marcin Hofman

  Marcin Hofman / Ekspert Finansowy Ekspert Finansowy

  W jaki sposób zgłosić szkodę z OC

  Szkodę zgłaszamy do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji. Do naszego ubezpieczyciela możemy się zgłosić, gdy oferuje on bezpośrednią likwidację szkody.

  Szkodę zgłaszamy do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji. Do naszego ubezpieczyciela możemy się zgłosić, gdy oferuje on bezpośrednią likwidację szkody. Zawsze będą nam potrzebne dane osoby, która spowodowała kolizję, dlatego jeszcze na miejscu zdarzenia musimy spisać wspólne oświadczenie. Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest wzywanie policji.

  Zaraz po kolizji musimy spisać wraz ze sprawcą wspólne oświadczenie w którym podajemy:

  • swoje dane osobowe – imiona, nazwiska, adresy, numery PESEL, numery dokumentów tożsamości, oraz dane z prawa jazdy,
  • dane z polisy ubezpieczeniowej sprawcy – numer polisy, daty jej wystawienia i ważności oraz towarzystwo ubezpieczeniowe, które ją wystawiło,
  • dokładny opis zdarzenia wraz ze szkicem na którym przedstawicie miejsce zdarzenie wraz z nazwami ulic lub numerami dróg, pozycję pojazdów biorących udział w kolizji, ich kierunek ruchu, znaki drogowe i sygnalizatory świetlne oraz uszkodzenia pojazdów,
  • dane świadków kolizji – ich imiona i nazwiska oraz numery telefonów.

  Na oświadczeniu składamy swoje własnoręczne podpisy. Oświadczenie możemy spisać na kartce papieru lub na specjalnym wzorze, który wydrukowany warto wozić w aucie.

  Można bez wzywania policji

  Jeśli wina sprawcy nie jest oczywista lub nie poczuwa się on do odpowiedzialności, konieczne jest wezwanie policji. Niestety czas oczekiwania na dojazd radiowozu i niezbędne formalności spowodują, że znacznie wydłuży czas, który spędzimy na miejscu zdarzenia. Warto, żeby sprawca pamiętał też, że w takiej sytuacji zostanie dodatkowo ukarany mandatem. Policję musimy zawsze wezwać, gdy w wypadku ktoś został poszkodowany. W innym przypadku nie mamy takiego obowiązku.

  Zgłoszenie do ubezpieczyciela

  W przypadku poważnego uszkodzenia pojazdu i konieczności odholowania, warto skontaktować się z ubezpieczycielem jeszcze z miejsca kolizji. Dzięki temu otrzymamy pomoc w przetransportowaniu auta do warsztatu. W innym przypadku możemy zgłoszenia dokonać później. Warto to zrobić jak najszybciej, ale mamy na to nawet 3 lata od zdarzenia.

  Wniosek o likwidację szkody, czyli dokonanie naprawy z polisy sprawcy składamy do towarzystwa ubezpieczeniowego w którym polisę OC ma osoba, która spowodowała kolizję. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe w którym sami wykupiliśmy ubezpieczenie OC oferuje możliwość bezpośredniej likwidacji szkody, to wystarczy, jak skontaktujemy się z własnym ubezpieczycielem.

  Zgłoszenia możemy dokonać w oddziale firmy ubezpieczeniowej, telefonicznie, lub poprzez stronę internetową. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych umożliwia klientom likwidację szkody poprzez formularz elektroniczny. Formalności są w ten sposób ograniczone do niezbędnego minimum i skracamy czas potrzeby na wypłatę odszkodowania.

  Ekspert Finansowy

  Marcin Hofman
  Ekspert Finansowy
  ul. Mielżyńskiego 14
  61-725 Poznań

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie