Oszczędzanie i inwestycje

Szeroka paleta rozwiązań dopasowanych do Twojego profilu inwestora

Oszczędzanie i inwestycje

Szeroka paleta rozwiązań dopasowanych do Twojego profilu inwestora

Poradnik finansowy

Kalkulatory inwestycyjne

ikonka kalkulatora oszczędności

Jaką kwotę wypracuję?

Oblicz ile możesz uzyskać inwestując regularnie małe kwoty

ikonka kalkulatora regularnego oszczędzania

Ile odkładać, aby uzyskać określoną kwotę

Sprawdź ile inwestować, aby uzyskać określona kwotę

ikonka kalkulatora rocznej stopy zwrotu z inwestycji

Kalkulator rocznej stopy zwrotu z inwestycji

Sprawdź opłacalność Twojego produktu

Pytania i odpowiedzi

Brak konsekwencji w oszczędzaniu 

Pierwszym, podstawowym błędem, który popełniają osoby chcące oszczędzać jest brak konsekwencji. Jeśli zależy nam na tym, by odłożyć dużą sumę pieniędzy nie możemy oszczędzać “zrywami”. Najważniejsza jest bowiem konsekwencja. Osoby, które odkładają regularnie mniejsze kwoty są w stanie zgromadzić więcej, niż ci, którzy odkładają raz na kilka miesięcy większą sumę pieniędzy. Chcąc osiągać dobre efekty w oszczędzaniu musimy więc pamiętać o regularności. 

  

Odkładanie tego “co zostanie” 

Zdarza się, że osoby, które postanowiły oszczędzać odkładają niewielkie sumy, które zostały im po zakończeniu miesiąca. Sprawia to, że kwoty są nie tylko niewielkie, ale często nie ma ich wcale. Dlatego też jeśli chcemy skutecznie oszczędzać, należy dokonać przeglądu wydatków, ustalić ile pieniędzy potrzebujemy by je pokryć oraz ile nam zostanie. Odkładając na początku miesiąca konkretną sumę zaoszczędzimy więcej. 

  

Podbieranie zaoszczędzonych pieniędzy 

W życiu każdego z nas zdarzają się nagłe, nieprzewidziane wydatki. Bardzo często w sytuacji takiej, nie myślimy racjonalnie i sięgamy po zaoszczędzone pieniądze. Nierzadko ze stratą finansową, która może wynikać np. ze zlikwidowania lokaty przed upływem terminu. Warto tego uniknąć. Zakładając, że zaoszczędzonych pieniędzy nie wydajemy na codzienne życie znacznie szybciej uda nam się zgromadzić satysfakcjonujący nas kapitał. 

  

Ryzykowne formy inwestowania 

Kolejnym błędem osób, które chcą oszczędzać jest chęć jak najszybszego pomnażania zgromadzonego kapitału. W związku z tym bardzo często zdarza się tak, że ciężko zaoszczędzone środki inwestujemy w ryzykowne przedsięwzięcia lub akcje. Tymczasem inwestowanie w akcje wymaga doświadczenia oraz wiedzy. Nieprzygotowani możemy poważnie stracić. Dlatego warto w tym aspekcie skorzystać z pomocy doświadczonych Ekspertów. 

  

Brak długoterminowych celów 

  

Bardzo wiele osób myśląc o oszczędzaniu ma na myśli odkładanie pieniędzy na konkretny, często nieodległy cel, taki jak np. wymarzona wycieczka. Powoduje to, że gdy uda nam się zebrać potrzebną kwotę często rezygnujemy z dalszych oszczędności. W ten sposób nie uda nam się stworzyć “poduszki finansowej”, która zapewniłaby nam bezpieczeństwo. Nawet jeśli zbieramy pieniądze na konkretny cel warto podzielić kwotę, którą chcemy odłożyć na realizację marzeń i część z niej odłożyć na przyszłość. Dzięki temu nawet w czasie oszczędzania na swoje cele nie pozbawimy się całkowicie oszczędności.

Jednym ze sposobów na zapewnienie dziecku godnego startu w dorosłe życie jest systematyczne oszczędzanie. W jaki sposób mogą robić to rodzice? O czym powinni pamiętać?

Oszczędzanie należy zacząć jak najwcześniej

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać decydując się na odkładanie pieniędzy dla dziecka jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie odkładania oszczędności. Dzięki temu nie będzie to zbyt uciążliwe dla domowego budżetu. Jednocześnie, systematyczne odkładanie przez kilkanaście lat z jednoczesnym inwestowaniem może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Oszczędności z kilkunastu lat oszczędzania pozwolą dziecku na zakup dobrego samochodu, mogą stanowić wkład własny na mieszkanie lub pomóc sfinansować studia.


Konto bankowe - proste, ale bez zysków


Najprostszym rozwiązaniem dla osób, które chcą odkładać pieniądze dla dziecka jest założenie osobnego konta bankowego, na które każdego miesiąca będziemy regularnie przesyłać określoną kwotę pieniędzy (najlepiej ustalając zlecenie stałe). Rozwiązanie to ma jednak jeden poważny minus. Zwykłe konta bankowe zazwyczaj nie mają oprocentowania przez co twoje oszczędności na rzecz dziecka nie będą w żaden sposób pomnażane.


Konto oszczędnościowe - bezpieczne odkładanie na przyszłość


Rozwiązaniem bardzo podobnym, a jednocześnie znacznie bardziej opłacalnym, jest założenie konta oszczędnościowego. W tym przypadku również szybko i sprawnie przelejemy pieniądze pomiędzy rachunkami. Jednocześnie w przypadku rachunków oszczędnościowych możemy mówić o oprocentowaniu zgromadzonego kapitału, które wynosi najczęściej od 1 do 2 procent w skali roku. Poprzez kilkanaście lat życia dziecka możemy więc zyskać naprawdę sporo.


Lokaty bankowe - bardzo popularne rozwiązanie


Kolejnym sposobem na odkładanie pieniędzy dla dziecka, który warto wdrożyć w życie już po kilku latach oszczędzania jest wpłacanie pieniędzy na lokaty. Są bezpieczne, gwarantują oprocentowanie na poziomie kilku procent, a ich oferta jest naprawdę spora. Dzięki temu możemy wpłacić odłożone dla dziecka środki na kilka lat i cieszyć się odsetkami. Obecnie większość banków pozwala swoim klientom na zakładanie lokat online.


Inne sposoby odkładania pieniędzy dla dziecka


Wspomniane przez nas sposoby na odkładanie pieniędzy dla dziecka są bezpieczne, jednak nie przynoszą spektakularnych zysków. Trudno mówić więc o pomnażaniu kapitału dla swojej pociechy. Część rodziców decyduje się więc na wpłacanie pieniędzy na fundusze inwestycyjne, które inwestują nasze środki w akcje. Zysk może być naprawdę spory, warto jednak mieć również świadomość ryzyka utraty części środków.


Niezależnie od tego, jaką metodę odkładania i pomnażania pieniędzy dla dziecka wybierzemy pamiętajmy o tym, że niezwykle ważna jest regularność oszczędzania oraz dbałość o to, by rozpocząć je jak najwcześniej. Dzięki temu suma, którą uda nam się uzbierać pozwoli dziecku na realizację jego planów i marzeń w dorosłym życiu.

Rachunek oszczędnościowy i lokata - dla wygodnych


Pierwszym, najłatwiejszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem na inwestowanie swoich pieniędzy są rachunki oszczędnościowe oraz lokaty. Są to całkowicie bezpieczne produkty bankowe, których rolą jest zachowanie wartości naszych pieniędzy. W związku z małym ryzykiem oprocentowanie nie jest wysokie. W przypadku kont oszczędnościowych możemy liczyć na 1-2% odsetek. Lokaty są oprocentowane nieco wyżej, co więcej, dzięki częstej kapitalizacji odsetek w niektórych ich wariantach możemy zarobić więcej.


Fundusze inwestycyjne - sprawdź dokładnie


Kolejnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę poszukując sposobu na inwestowanie swoich pieniędzy są fundusze inwestycyjne. Mówiąc najprościej, ich rola polega na obrocie naszymi pieniędzmi, które zdecydowaliśmy się przeznaczyć na ten cel.


Rolą funduszu inwestycyjnego jest operowanie naszymi pieniędzmi - kupowanie akcji i obligacji, by następnie sprzedać je z zyskiem. Zarabiamy na tym nie tylko my, ale również firma, która zarządza funduszem. Niemniej, zyskać można znacznie więcej niż w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych. Warto jednak mieć świadomość, że inwestycje w fundusze wiążą się z ryzykiem utraty kapitału. 


Obligacje - bezpieczna opcja


Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe emitowane przez nasze państwo, ale również przez banki czy przedsiębiorstwa. Mają charakter wierzytelności, co oznacza, że podmiot, który je wyemitował musi odkupić je w określonym czasie po uzgodnionej wcześniej cenie. Zawsze może jednak zdarzyć się, że podmiot, które je wyemitował nie będzie w stanie jej wykupić.


Nieruchomości - gdy mamy duży kapitał


Mówiąc o inwestowaniu warto wspomnieć o tym, że nie musimy wcale przeznaczać swoich pieniędzy wyłącznie na instrumenty finansowe. Od wielu lat spora część osób posiadających duży kapitał decyduje się bowiem na inwestycje w nieruchomości. Jest to uzasadnione posunięcie, ponieważ ceny mieszkań w większości miast systematycznie rosną. Zatem zakupiony budynek lub mieszkanie możemy sprzedać z zyskiem. Możemy również na bieżąco odzyskiwać zainwestowane pieniądze wynajmując daną nieruchomość.


Podsumowując, w dzisiejszych czasach osoby, które chcą zainwestować swój majątek i oszczędności mają sporo możliwości wyboru, niezależnie od tego, czy chcą inwestować zachowawczo, czy też akceptują wyższe ryzyko strat. Mimo wszystko warto nie działać pochopnie i skonsultować się z dobrym Ekspertem finansowym, który podpowie nam najlepsze w naszej sytuacji rozwiązania.

Każdy, kto posiada własne oszczędności chce je pomnażać. To całkowicie zrozumiałe. Z tego powodu wiele osób poszukuje sposobów inwestowania. Wśród tych, które cieszą się sporą popularnością wymienić możemy między innymi obligacje korporacyjne. Zysk jaki dają jest bowiem większy, niż w przypadku obligacji państwowych. 

  

Obligacje korporacyjne to nic innego jak papiery dłużne, które emitowane są nie przez państwo, ale przez prywatne spółki czy przedsiębiorstwa państwowe. Decydując się na ich emisję firmy mogą bowiem pozyskać stosunkowo niewielkim kosztem pieniądze na dalszy rozwój czy realizację zamierzonych celów. Dla osób, które są ich nabywcami, papiery te są zaś sposobem na inwestycję, która przynosi lepsze zyski, niż np. lokata. Po określonym terminie spółki odkupują bowiem od nabywców obligacje z należnym procentem. 

  

 


Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
Młoda kobieta prowadzi rozmowę biznesową przez telefon
mbank_sg@2x (1).png
mille_sg@2x.png
pekao_hipo_sg@2x.png
pekao_sg@2x.png
bnp_sg@2x.png