Lokaty bankowe

Bezpieczne pomnażanie Twoich oszczędności

Lokaty bankowe

Bezpieczne pomnażanie Twoich oszczędności

Lokaty - co warto o nich wiedzieć?

Lokata bankowa to bezpieczny sposób pomnażania Twoich pieniędzy. Bank po okresie umownym wypłaci wpłacone środki wraz z wypracowanymi odsetkami, pomniejszonymi o podatek od zysków kapitałowych. 

Podczas wyboru lokaty najważniejsza jest:

ikonka wysokość oprocentowania

wysokość oprocentowania

ikonka okres trwania lokaty

okres trwania

ikonka lupa

dodatkowo wymagane produkty

Porównaj lokaty bankowe

Zmień parametry

Skorzystanie z produktów inwestycyjnych następuje wyłącznie na własne ryzyko inwestora. Przed podjęciem decyzji odnośnie inwestycji należy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą danego produktu inwestycyjnego oraz związanymi z tym produktem kosztami oraz ryzykami, a w szczególności z możliwością utraty części lub całości wpłaconego kapitału. Informacje zawarte w niniejszym materiale marketingowym oraz uzyskane w oddziale Open Finance S.A. z siedzibą w Warszawie nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego, rekomendacja lub innego typu doradztwo, w tym doradztwo prawne. Wynik kalkulacji został przygotowany w oparciu o dane wprowadzone przez użytkownika i ma charakter orientacyjny - poglądowy. Prezentowane wyliczenia stanowią symulację, która służy wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako oferta w rozumieniu   art. 66 Kodeksu cywilnego lub zaproszenie do zawarcia umowy. Ostateczne warunki na jakich zakładana jest lokata zależą od polityki danego banku.

Kalkulatory inwestycyjne

ikonka kalkulatora oszczędności

Jaką kwotę wypracuję?

Oblicz ile możesz uzyskać inwestując regularnie małe kwoty

ikonka kalkulatora regularnego oszczędzania

Ile odkładać, aby uzyskać określoną kwotę

Sprawdź ile inwestować, aby uzyskać określona kwotę

ikonka kalkulatora rocznej stopy zwrotu z inwestycji

Kalkulator rocznej stopy zwrotu z inwestycji

Sprawdź opłacalność Twojego produktu

Pytania i odpowiedzi

Jest kilka rodzajów lokat:


Lokata terminowa

To jeden z najbardziej standardowych typów lokat. W przypadku tego  produktu finansowego zawieramy z bankiem umowę na przekazanie do  depozytu bankowego określonej sumy pieniędzy na określony czas. Może on  wynosić sześć lub dwanaście miesięcy, możemy jednak umówić się również  na dłuższy okres (np. kilku lat). To dobre rozwiązanie dla osób, które  mają pewność, że w czasie trwania terminu lokaty bankowe nie będą potrzebowały złożonych oszczędności. Likwidacja lokaty przed terminem skutkuje bowiem utratą odsetek.


Lokata jednodniowa

Jak sama jej nazwa wskazuje, jest to lokata, którą zawiera się na  jeden dzień. Dyspozycję lokaty należy złożyć najczęściej do godziny  21:00 zaś drugiego dnia otrzymujemy pobrane przez bank pieniądze z  naliczonymi odsetkami. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą  pomnażać swoje oszczędności, a jednocześnie zależy im na tym, by móc  skorzystać z nich praktycznie w każdej chwili.


Lokata rentierska

To typ lokat dla osób, które chcą bezpiecznie złożyć pieniądze na  długi czas, a jednocześnie dodatkowo zarabiać. W tym rodzaju lokat  najczęściej składamy duży depozyt na długi okres czasu. Odsetki  kapitałowe są obliczane raz w miesiącu, jednak nie zostają doliczone do  sumy depozytu, a przekazane na rachunek właściciela lokaty. Ten rodzaj  lokat szczególnie chętnie wybierany jest przez osoby majętne.


Lokata strukturyzowana

To typ lokaty, w przypadku której depozyt zostaje podzielony na dwie  części. Jedna z nich ulokowana jest w bezpieczne instrumenty, takie jak  np. obligacje, drugą jego część zaś inwestuje się nieco bardziej  ryzykownie np. grając na giełdzie. Zaletą tego rodzaju lokat jest szansa  odniesienia znacznie wyższego zysku, niż w przypadku pozostałych lokat.  Musimy jednak mieć świadomość istniejącego ryzyka utraty części  środków. Jest więc propozycją dla osób, które posiadają bezpieczną  sytuację finansową i ewentualne straty nie będą dla nich zbyt dotkliwe.


To główne, najczęściej wykorzystywane typy lokat. Istnieją jeszcze  lokaty online, których dyspozycje wysyłamy przez internet, lokaty  walutowe, w których depozyt składany jest w obcej walucie, czy lokaty  automatyczne, w przypadku których bank sam zakłada lokatę, gdy środki na  koncie przekroczą umówione saldo.

Zanim przyjrzymy się dziennej kapitalizacji odsetek warto przypomnieć  czym jest właściwie kapitalizacja odsetek. Mówiąc najprościej jest to  doliczanie kwoty do wpłaconego do nas przez banku kapitału. Odsetki  nalicza się według rocznej stopy oprocentowania, która jest niezmienna.  Przypominamy, że jej wysokość zależy od oferty danego banku. Wydawać  więc mogłoby się, że w każdym banku, który oferuje np. lokatę z 4  procentowym oprocentowaniem zyskamy tyle samo. Tymczasem to nie do końca  prawda. Wiele zależy bowiem od częstotliwości naliczania oprocentowania  do naszego kapitału.


Dzienna kapitalizacja czyli codzienne zwiększenie kwoty bazowej

Jak sama nazwa wskazuje w przypadku produktów bankowych z codzienną  kapitalizacją odsetek odbywa się ona każdego dnia. Dzięki temu z dnia na  dzień początkowy kapitał, z którego oblicza się kolejny zysk rośnie.  Nie są to oczywiście bardzo duże wzrosty, niemniej jednak mamy do  czynienia z codziennym zwiększeniem kapitału. I tak, dzięki temu, że  wybierzesz roczną lokatę ze wspomnianym już 4 procentowym  oprocentowaniem i codzienną kapitalizacją może okazać się, że po roku  faktyczny zysk wyniósł od 4,2 do nawet 4,4 procent.


W jakich produktach bankowych stosuje się dzienną kapitalizację?

Dzienna kapitalizacja odsetek wykorzystywana jest w kilku produktach finansowych. Przede wszystkim wykorzystuje się ją w lokatach bankowych .  Mowa tu zarówno o krótkich jednodniowych lokatach, kiedy jest ona po  prostu koniecznością, ale również o dłuższych terminach lokat. Poza tym,  niektóre polisolokaty również prowadzone są w ten sposób, choć jest ich  niewiele. Kolejnym produktem bankowym, który może posiadać dzienną  kapitalizację odsetek są konta oszczędnościowe. Nie znajdziemy jednak  zwykłych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na których  wykorzystywany byłby ten rodzaj kapitalizacji odsetek.


Czy to korzystne dla klientów?

Wiemy już na czym polega dzienna kapitalizacja odsetek. Czy jednak  warto wybierać produkty finansowe, które ją posiadają? Odpowiedź na to  pytanie jest prosta - jak najbardziej. Dlaczego? To bardzo proste. Fakt,  że każdego dnia kapitał, który chcesz oszczędzać i pomnażać powiększa  się o niewielkie kwoty opłaca się. Kolejnego dnia odsetki naliczane są  już bowiem od wyższej kwoty. O ile w przypadku niewielkich lub  krótkoterminowych lokat nie przyniesie nam to dużych zysków, o tyle  decydując się na ulokowaniu na lokacie lub koncie oszczędnościowym pokaźnej kwoty możemy zyskać naprawdę sporo w porównaniu z roczną  kapitalizacją odsetek. Nie dziwi więc fakt, że produkty finansowe z  dzienną kapitalizacją odsetek cieszą się coraz większą popularnością.

Im rozwiązanie dłuższe, tym lepsze.  Związane jest to z tym, że im więcej czasu bank może obracać  zainwestowanymi środkami, tym wyższe zyski osiągnie, co ma przełożenie  na większą korzyść dla klienta. Trzeba pamiętać, że każde oprocentowanie  lokaty przedstawiane jest w skali rocznej. Tak zwane super oferty na  poziomie 5 procent, ale okresie trwania dwóch miesięcy, finalnie mogą  być niżej oprocentowane niż standardowa lokata roczna.

Ważnym aspektem  jest również to, na ile klient chce zamrozić dostęp do kapitału. Rezygnacja z lokat jest procesem nieopłacalnym, ponieważ grozi utratą  odsetek, a czasami części zainwestowanego kapitału.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
Młoda kobieta prowadzi rozmowę biznesową przez telefon
mbank_sg@2x (1).png
mille_sg@2x.png
pekao_hipo_sg@2x.png
pekao_sg@2x.png
bnp_sg@2x.png