×
  Uśmiechnięta kobieta

  wybierz Eksperta blisko siebie

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit...

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit...

  Umów spotkanie

  Dobre ubezpieczenie jest naszą gwarancją bezpieczeństwa w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczamy się coraz chętniej i bardziej świadomie. W 2016 roku Polacy wydali na ubezpieczenia 56 mld zł i otrzymali odszkodowania o wartości aż 38 mld zł. W Open Finance otrzymasz szerokie wsparcie w wyborze ubezpieczenia z zakresem optymalnie dopasowanym do Twoich potrzeb. Ubezpieczysz prywatny majątek, firmę, życie i zdrowie. Nasze bezpieczeństwo warto powierzyć profesjonalistom. 

  Ubezpieczając swój pojazd, nie ograniczajmy się do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Warto wybrać Autocasco, aby mieć ochronę w razie nieszczęśliwych zdarzeń z naszej winy oraz ochronę na wypadek kradzieży i działania sił przyrody. W podróży pomocne będzie Assistance, które zapewni nam cenną pomoc przy awarii pojazdu. W ofercie znajdziecie Państwo ubezpieczenia:

  • OC,
  • AutoCasco,
  • nnw,
  • assistance.

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie

  Które ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

  Obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych polis. Wciąż jednak zdarza się, że kierowcy nie wiedzą, które z nich są obowiązkowe, a które stanowią wyłącznie dodatkowe zabezpieczenie.

  OC - jedyna obowiązkowa polisa
  Konieczność ubezpieczenia samochodu jest w naszym kraju regulowana przez przepisy prawa. Stanowią one jasno, że jedyną obowiązkową formą zabezpieczenia jest polisa OC. Mówiąc najprościej, jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Roszczenia dotyczą szkód, które sami spowodowaliśmy, a odszkodowanie wypłacane jest nie osobie, która jest właścicielem pojazdu, a temu, kto z naszej winy odniósł szkodę. Mimo to, nie możemy mówić, że jest to jedynie przykry obowiązek czy niepotrzebne koszty. Gdyby nie obowiązkowe ubezpieczenie OC w przypadku kolizji lub wypadku, musielibyśmy pokrywać koszty naprawy z własnej kieszeni. Nie ukrywajmy, że dla wielu osób byłoby to spore obciążenie, wręcz niemożliwe do udźwignięcia.

  Inne możliwości ochrony, na które możemy się zdecydować
  Każdy świadomy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że w obliczu licznych możliwych problemów i zagrożeń, takich jak uszkodzenie auta nie spowodowane przez nas, kradzież, pożar czy wypadek niosący za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, obowiązkowy zakres ubezpieczenia nie jest wystarczający. Na szczęście każdy, kto odczuwa taką potrzebę może dobrowolnie go powiększyć, a co za tym idzie poczuć się pewniej. Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie szereg różnego rodzaju polis, wśród których wymienić możemy autocasco, assistance oraz ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

  AC, czyli rozszerz ubezpieczenie swojego auta
  Pierwszym z rodzajów dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które coraz chętniej wybierane jest przez kierowców jest ubezpieczenie Auto Casco. Dzięki posiadaniu takiej polisy możemy liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia zderzenia z osobami, przedmiotami, budynkami lub elementami infrastruktury. AC zabezpiecza nas również w przypadku pożaru lub zalania auta oraz w razie kradzieży. Posiadanie takiej ochrony pozwala więc czuć się znacznie bezpieczniej.

  Assistance czyli pomoc w każdym przypadku
  Kolejnym rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia drogowego jest pakiet Assistance. Ten rodzaj ubezpieczeń pozwala kierowcom na otrzymanie pomocy w wielu częstych przypadkach, takich jak awaria auta w trasie. Co ważne, dzięki temu ubezpieczeniu możemy nie tylko liczyć na odstawienie samochodu do serwisu, ale również na darmową lub znacznie tańszą naprawę w wyznaczonych punktach oraz otrzymanie auta zastępczego na czas naprawy naszego pojazdu.

  Ubezpieczenie NNW - może ucierpieć nie tylko pojazd
  Wypadki drogowe bardzo często wiążą się nie tylko z uszkodzeniem samochodu, ale również z konsekwencjami zdrowotnymi, które ponoszą kierowcy i ich pasażerowie. Bywa, że wypadek wiąże się z poważnymi uszkodzeniami ciała, których skutki może cofnąć jedynie długotrwałe i kosztowne leczenie oraz rehabilitacja. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom możliwość zakupu polisy NNW, dzięki której kierowcy oraz pasażerowie poszkodowani w wyniku zdarzenia losowego mogą liczyć na wypłatę odszkodowania, dzięki której możliwe będzie najskuteczniejsze leczenie. Odszkodowanie mogą otrzymać również członkowie rodziny osoby, która w wyniku wypadku samochodowego poniosła śmierć.
  Podsumowując, ubezpieczenia komunikacyjne, które związane są z ochroną pojazdów, kierowców i pasażerów są różnorodne i zajmują się różnymi konsekwencjami ewentualnych zdarzeń drogowych oraz szkód. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

  Dlaczego warto?
  Posiadając dodatkowe polisy, poza obowiązkowym ubezpieczeniem, możemy czuć się znacznie pewniej. Ubezpieczenie AC chroni nas przed kradzieżą, pożarem, stłuczkami z innymi pojazdami, zniszczeniami czy zalaniem. Posiadając ubezpieczenie NNW zyskujemy pewność, że w razie wypadku będziemy posiadać środki na długotrwałe i kosztowne leczenie lub rehabilitację. Zaś decydując się na assistance możemy czuć się pewnie na każdej trasie mając pewność, że w przypadku problemów bez trudu zamówimy darmową lawetę, skorzystamy z darmowego serwisu lub dostaniemy auto zastępcze.

  Podsumujmy, przepisy polskiego prawa nakładają na każdego właściciela samochodu wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie pokrywa ono jednak naszych szkód, za to pomaga nam uniknąć płacenia za te, które powstały z naszej winy. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie chcemy zwiększyć zakresu ochrony, a tym samym czuć się pewniej na drodze.


  Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

  Nie da się jednak ukryć, że koszt ubezpieczenia OC bywa naprawdę spory, przez co wiele osób zastanawia się, czy można zmniejszyć go w jakikolwiek sposób. Poza poszukiwaniem najkorzystniejszej oferty często nie mamy jednak takiej możliwości. Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy bowiem od wielu czynników, na które niestety nie mamy większego wpływu. Poznajmy je.

  Wiele zależy od cech kierowcy
  Warto mieć świadomość, że firmy ubezpieczeniowe obliczając składkę obowiązkowego OC biorą pod uwagę nie tylko stan techniczny pojazdu, ale również szereg informacji dotyczących właściciela auta. Na niższe stawki mogą liczyć przede wszystkim osoby starsze, które posiadają prawo jazdy od wielu lat. Znaczenie ma również nasza dotychczasowa historia jazdy. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje bowiem zniżki dla osób, które nie spowodowały żadnej kolizji lub wypadku.

  Nie są to jednak jedyne czynniki, na które ubezpieczyciel zwraca uwagę. Bardzo istotny jest również stan cywilny oraz liczba dzieci ubezpieczającego pojazd. Statystyki pokazują, że małżonkowie i rodzice prowadzą rozważniej, co pozwala firmie ubezpieczeniowej obniżyć stawki ubezpieczenia. Liczy się również wielkość miasta, w którym mieszka ubezpieczający pojazd. Im większe, tym większe natężenie ruchu, a co za tym idzie również większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Osoby z dużych metropolii muszą więc pogodzić się z nieco wyższymi stawkami ubezpieczenia OC.

  Kondycja samochodu również ma znaczenie
  W trakcie obliczania stawki OC liczy się również to jakim pojazdem jeździmy. Co ważne, ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na pojemność silnika (im większa, tym stawki za ubezpieczenie będą wyższe), ale również na szereg innych ważnych czynników. Ubezpieczyciela interesować będzie przebieg auta oraz jego rocznik - im starsze auto, tym większa możliwość wystąpienia problemów technicznych, które mogą przyczynić się do powstania szkody. Co ciekawe, istotna jest również marka oraz model pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe prowadzą bowiem statystyki na temat tego, jakie z nich najczęściej powodują wypadki. Właściciel sportowego modelu BMW może więc liczyć się z tym, że zapłaci więcej, niż posiadacz auta rodzinnego.

  Uważaj na współwłaściciela auta
  Na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływ może mieć również to, kto jest współwłaścicielem pojazdu. Musimy mieć bowiem świadomość, że nawet w przypadku, gdy od wielu lat posiadamy prawo jazdy i do tej pory cieszyliśmy się bezszkodową jazdą, dopisanie młodej osoby jako współwłaściciela auta może oznaczać znaczący wzrost ceny ubezpieczenia OC.

  Podsumowując, na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływa naprawdę wiele czynników. Co więcej, część firm oferuje lepsze warunki stałym klientom, zaś inne stawiają na pozyskiwanie nowych i to właśnie oni mogą liczyć na lepszą ofertę. Warto więc każdorazowo sprawdzać co najbardziej się opłaca.


  Jak przepisać ubezpieczenie OC na siebie?

  W dzisiejszych czasach rynek samochodów osobowych dynamicznie się rozwija. Sprawia to, że wielu posiadaczy aut decyduje się na sprzedaż auta. W związku z tym pojawiają się jednak liczne wątpliwości i zapytania. Część z nich dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

  Sprzedający zastanawiają się, czy dalej będą musieli opłacać składki, a kupujący, czy istnieje możliwość przepisania na siebie aktualnej polisy ubezpieczeniowej. Jedni i drudzy chcą bowiem uniknąć dodatkowych kosztów. Podpowiadamy – przepisanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na nowego nabywcę jak najbardziej jest możliwe. Wyjaśniamy również, w jaki sposób należy to prawidłowo zrobić oraz z czym musimy się liczyć w takiej sytuacji.

  Przepisanie ubezpieczenia OC po zakupie samochodu
  Zakup używanego pojazdu, który miał już wcześniej właściciela oznacza, że przejmujemy nie tylko prawo użytkowania samochodu czy stajemy się nowymi właścicielami, ale również, że przejmujemy obowiązki z tym związane. Jednym z nich jak wiadomo jest posiadanie ważnej polisy OC. W przypadku, w którym polisa sprzedającego jest ważna jeszcze przez spory okres po sprzedaży, możemy ją przepisać na nowego właściciela.

  Do końca okresu trwania polisy nowy właściciel nie musi wówczas dokonywać dodatkowych opłat.
  Jeśli zależy nam na skorzystaniu z tego rozwiązania, aby było to możliwe, osoba sprzedająca samochód powinna poinformować o zmianie właściciela towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiada polisę. Ma na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. W wysłanym wniosku lub informacji należy zawrzeć kopię zawartej umowy sprzedaży auta. Dzięki informacjom w niej zawartym ubezpieczyciel będzie wiedział, na kogo ma przepisać umowę i skontaktuje się z nowym nabywcą. Proces ten odbywa się automatycznie, dzięki czemu nowy właściciel auta nie musi samodzielnie poszukiwać towarzystwa ubezpieczeniowego, które zabezpiecza jego samochód czy wnosić o przeniesienie. Warto również wspomnieć o tym, że jest to całkowicie bezpłatne.

  Czy składka na ubezpieczenie będzie taka sama?
  To kwestia, o której często zapominają nabywcy aut używanych. Często bowiem zdarza się tak, że kupującym jest młoda osoba, która od niedawna posiada prawo jazdy, zaś sprzedającym doświadczony kierowca, posiadający zniżki za bezszkodową jazdę. Tymczasem na wysokość składki wpływa nie tylko rocznik, marka czy przebieg auta, ale również informacje o kierowcy. Czy więc składka w takim przypadku będzie taka sama? Okazuje się, że nie zawsze. Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem prawo w takich sytuacjach na rekalkulację składek.

  Czy muszę przepisać ubezpieczenie OC?
  Czy po rekalkulacji składki okazały się zbyt wysokie lub znalazłeś znacznie tańsze ubezpieczenie OC? Czy w takim przypadku mimo wszystko musisz decydować się na już istniejącą polisę i możliwą dopłatę? Na szczęście, nie. Każdy nowy nabywca ma prawo zmienić ubezpieczenie OC na takie, którego warunki odpowiadają mu najbardziej. W tym celu wystarczy jedynie poinformować firmę ubezpieczeniową o zrezygnowaniu z dotychczasowego ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że nowy nabywca ma na to jedynie 30 dni od czasu zakupu pojazdu.