×
  Uśmiechnięta kobieta

  wybierz Eksperta blisko siebie

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit...

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit...

  Umów spotkanie

  Dobre ubezpieczenie jest naszą gwarancją bezpieczeństwa w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczamy się coraz chętniej i bardziej świadomie. W 2016 roku Polacy wydali na ubezpieczenia 56 mld zł i otrzymali odszkodowania o wartości aż 38 mld zł. W Open Finance otrzymasz szerokie wsparcie w wyborze ubezpieczenia z zakresem optymalnie dopasowanym do Twoich potrzeb. Ubezpieczysz prywatny majątek, firmę, życie i zdrowie. Nasze bezpieczeństwo warto powierzyć profesjonalistom. 

  Każdy przedsiębiorca ma świadomość, że prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem. Jeśli w ramach działalności posiadamy budynki, maszyny i pojazdy ich ubezpieczenie jest nierozerwalnym elementem prowadzenia biznesu. Energia i środki finansowe włożone w rozwój naszej firmy zasługują na zabezpieczenie odpowiednio dopasowaną polisą dla przedsiębiorców. Znajdują się tu ubezpieczenia w zakresie:

  • OC działalności,
  • floty,
  • budynków,
  • maszyn.

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Umów spotkanie

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach.

  Umów spotkanie

  Ubezpieczenie OC a działalność gospodarcza

  Jaki jest zakres ubezpieczenia OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej? Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest szansą na sukces finansowy i satysfakcjonującą karierę. Jest jednak również pełne zagrożeń. Na skutek popełnionych błędów, zaniedbań lub złego zrozumienia może okazać się, że nasi pracownicy, wspólnicy lub klienci ponieśli szkody.

  Wówczas musimy pokryć je z budżetu firmy, który niestety często jest mocno napięty. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą się zabezpieczyć. Jest nim ubezpieczenie OC z tytuły prowadzenia działalności gospodarczej. Co może wchodzić w jego zakres?

  Czy ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest obowiązkowe?
  To pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Odpowiedź na nie jest prosta. Istnieją rodzaje działalności, w których posiadanie polisy OC dla firm jest obowiązkowe. Prawo nakłada taki przymus między innymi na architektów, notariuszy, adwokatów, detektywów czy rzeczoznawców. Ubezpieczenie OC jest też konieczne, jeśli zajmujemy się ochroną mienia lub prowadzimy księgi rachunkowe.

  Czy jednak oznacza to, że inni przedsiębiorcy nie powinni posiadać takiej polisy? Nic bardziej mylnego. Specjaliści od spraw ubezpieczeń przypominają, że każdy klient i pracownik, który został pokrzywdzony przez przedsiębiorcę może żądać od niego wysokiego odszkodowania. Wysokość odszkodowania może doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej i upadku firmy. Posiadanie polisy OC jest więc dobrym krokiem, dzięki któremu możemy się przed tym ochronić.

  Różnorodność rozwiązań dopasowanych do rodzaju prowadzonej działalności
  Oczywistym jest, że w zależności od tego, czym zajmuje się firma, rodzaje zagrożeń, jakie na nią czyhają są różne. Niemniej jednak istnieje kilka podstawowych zakresów ubezpieczenia OC, które przydają się w przypadku każdej działalności gospodarczej. Do nich, w zależności od ewentualnych zagrożeń wynikających ze specyfiki działalności firmy możemy zadbać o dodatkową ochronę.

  Podstawowe ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje jednak odpowiedzialność z tytułu posiadania i użytkowania nieruchomości i mienia ruchomego, deliktową odpowiedzialność cywilną oraz za szkody osobowe i rzeczowe wynikające z prowadzenia nieruchomości.

  Przykłady zakresu ubezpieczeń OC dla firm
  Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że ich polisa będzie pomocna w przypadku niezawinionych szkód związanych z prowadzeniem działalności powinni zadbać o rozszerzenie polisy. Istnieje nawet kilkadziesiąt czynników ryzyka, przed którymi możemy się zabezpieczyć. Są to m.in.: odpowiedzialność za działalność prowadzoną poza granicami kraju, szkody w użytkowanych nieruchomościach i mieniu ruchomym, szkody wyrządzone przez produkt dopuszczony do obrotu, czy szkody poniesione przez pracowników. To tylko niektóre z najczęściej wybieranych rozszerzeń.


  Ubezpieczenie floty samochodowej

  Posiadając flotę samochodową musimy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie. Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka rodzajów ubezpieczeń, dzięki którym zarówno oni, jak i kierowcy zatrudnieni w firmie mogą czuć się bezpiecznie. Poznajmy je.

  Ubezpieczenie floty - czym się charakteryzuje i kto może z niego skorzystać?
  Coraz więcej firm ubezpieczeniowych otwiera się na przedsiębiorców, ponieważ dokładnie rozumieją, że jednoczesne ubezpieczanie większej liczby aut jest dla nich zwyczajnie opłacalne. Dlatego też powstał rodzaj ubezpieczenia samochodowego, którym jest ubezpieczenie floty. Standardowo jest to obowiązkowe ubezpieczenie OC, które musi posiadać każdy zarejestrowany samochód. Z ubezpieczenia floty w większości towarzystw ubezpieczeniowych może skorzystać firma, która posiada minimum 10 samochodów. Co ważne, do takiego ubezpieczenia możemy dokupić dodatkowe opcje np. ubezpieczenie szyb i osób.

  Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? To bardzo proste. Przede wszystkim skorzystanie z takiej polisy to spora oszczędność czasu - nie musimy bowiem poszukiwać odpowiedniej oferty dla każdego samochodu czy zajmować się spisywaniem kilkunastu umów.  To również spore oszczędności - ubezpieczając większą liczbę samochodów możemy liczyć na przystępniejsze ceny oraz negocjować proponowane nam oferty.

  Czy tylko OC?
  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni nas jedynie w przypadku, gdy staniemy się sprawcą zdarzenia drogowego. W przypadku floty oznacza to jedynie tyle, że firma nie będzie musiała pokrywać kosztów szkód z własnego budżetu. Nie da się ukryć, że w przypadku samochodów, które są ciągle w trasie to nieco za mało, by czuć się bezpiecznie i zapewnić przedsiębiorstwu efektywną pracę. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe przygotowują dla swoich klientów biznesowych szeroką ofertę polis dla flot, które wzorowane są na znanych nam ubezpieczeniach komunikacyjnych.

  Jedną z opcji jest ubezpieczenie Autocasco, które jest zabezpieczeniem przed kradzieżą, zniszczeniem, spaleniem czy zalaniem pojazdu. Auta wykorzystywane w firmach to często bardzo kosztowne pojazdy, które muszą wyróżniać się charakterystycznymi cechami (dużą ładownością w przypadku aut służących do przewożenia towarów, czy wysoką klasą w przypadku samochodów przeznaczonych dla kadry menedżerskiej). Ich strata to zawsze dotkliwe koszty. Warto więc zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.

  To jednak nie wszystko. Posiadając flotę samochodów musimy zadbać również o ciągłość wykonywania przez nie zadań niezbędnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tymczasem samochody będące ciągle w trasie bardzo szybko się eksploatują. Dlatego też warto rozważyć również zakup pakietu Assistance, który pozwala nie martwić się o holowanie uszkodzonego auta, jego naprawę czy brak pojazdu, który powoduje przestój w pracy.


  Co to jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

  Każda firma, która zajmuje się wytwarzaniem produktów - niezależnie od ich rodzaju, jest za nie odpowiedzialna. Jeśli okaże się, że przynoszą one szkodę nabywcy, to niezadowolony, poszkodowany klient ma prawo dochodzić swoich praw. Dlatego też zapobiegliwi przedsiębiorcy powinni pomyśleć o tym, w jaki sposób się zabezpieczyć na wypadek takich okoliczności. Pomóc mogą im w tym odpowiednie polisy ubezpieczeniowe.

  Każdy wypuszczany na rynek produkt powinien być sprawdzony
  Niezależnie od tego, jaki produkt oferuje swoim klientom firma, jest ona zobowiązana do dbania o jego jakość oraz stan techniczny. Jeśli towar jest wadliwy, klient, który go nabył, ma prawo żądać zadośćuczynienia za poniesione straty. Pół biedy, gdy towar nie spowoduje żadnych szkód i przedsiębiorca musi jedynie oddać za niego pieniądze, wymienić towar na nowy lub go naprawić.

  Czasem jednak sprawy mają się poważniej. Zdarza się bowiem, że wada towaru powoduje szkody w mieniu lub zdrowiu nabywcy lub użytkownika. Przykładowo - nieszczelne okno prowadzi do zalania mieszkania, a usterka w elektrycznej deskorolce powoduje wypadek. W takim przypadku nabywca towaru może żądać odszkodowania, które pokryje poniesione przez zakup i wykorzystanie produktu szkody.

  Co grozi przedsiębiorcom, którzy wypuścili na rynek wadliwe produkty?
  W przypadku, kiedy przedsiębiorca wypuści na rynek wadliwy produkt może liczyć się z tym, że niezadowoleni klienci żądać będą zwrotu kosztów za poniesione szkody lub odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia, firma może liczyć się z tym, że roszczenia te zostaną uznane przez sąd, a ten zasądzi wysokie odszkodowanie. Jeśli poszkodowanych będzie więcej lub szkody będą naprawdę pokaźne, skutki wypuszczenia na rynek wadliwego produktu mogą być katastrofalne i doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej firmy.  

  Odpowiedzialność cywilna za produkt - zabezpieczenie, które warto mieć
  Na szczęście istnieje rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć swoją firmę. Jest nią odpowiedzialność cywilna za produkt. To polisa ubezpieczeniowa, która chroni przed wyżej wspomnianymi przykładami. Roszczenia poszkodowanych klientów są bowiem spłacane przez firmę ubezpieczeniową.

  Warto wspomnieć o tym, że zawierając umowę ubezpieczenia OC powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, czyli kwoty pieniężnej, jaka zostanie maksymalnie wypłacona w przypadku szkód wywołanych wadliwym produktem. Jej ustalenie może być trudne, dlatego warto skontaktować się z dobrym doradcą ubezpieczeniowym, który przeanalizuje specyfikę działalności firmy oraz ewentualne ryzyko wystąpienia usterek w wypuszczanych na rynek produktach.